Strona Główna

Współczesna rzeczywistość charakteryzuje się wieloma bodźcami wywołującymi napięcie psychiczne. Stres wynikający z szybkiego tempa życia, przemęczenie z nadmiaru pracy, brak ruchu oraz nieprawidłowy sposób odżywiania to czynniki, które znacząco pogarszają psychofizyczną wydajność naszego organizmu. Poddawanie tym czynnikom w długim okresie czasu może prowadzić nawet do śmierci.

Jedną ze skuteczniejszych metod, stosowaną od starożytności, redukujących stres oraz objawy przemęczenia organizmu jest masaż.

Z jednej strony masaż wprowadza w stan relaksacji, która, jak pokazują badania, wpływa na obniżenie tętna i ciśnienia, redukcję poziomu hormonów stresu takich jak: kortyzol, adrenalina i neonadrenalina. Masaż przynosi również odprężenie po ciężkim dniu, jest źródłem pozytywnej energii oraz przyjemności. Z drugiej strony może pełnić rolę leczniczą bądź rehabilitacyjną. Masaż przy pomocy nowoczesnych urządzeń do masażu takich jak maty czy poduszki masujące z powodzeniem stosowany jest od dawna. Ponadto masaż przyczynia się do poprawy przepływu krwi w organizmie, co wpływa na pracę serca, tempo przemiany materii i transport środków odżywczych. Jego pozytywne działanie udowodniono naukowo w chorobach obwodowych naczyń krwionośnych, niewydolności serca, stanach obniżonego ciśnienia krwi, zespołach żylakowych oraz wielu innych.